kotlarnia.org.pl

O sołectwie

Kotlarnia - (niem. Jakobswalde) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Bierawa. Wieś leży nad rzeką Bierawką, dopływem Odry.

Zabytki - Katolicki kościół parafialny w Kotlarni pochodzący z 1815 (dawny kościół ewangelicki, obok którego stały plebania oraz dawna ewangelicka szkoła z 1818), budynki dyrekcji huty (XVIII wiek) oraz dawne budynki robotników i magazyny,cmentarz ewangelicki z wieloma żelaznymi nagrobkami. Na miejscu zniszczonych grobowców rodzin Korb i Fischer znajduje się dzisiaj pomnik.

Gospodarka - We wsi znajdują się dwa duże zakłady przemysłowe: Betafence Sp. z o.o. – polski oddział grupy Betafence, producenta systemów ogrodzeniowych i kontroli dostępu. Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A.

Układ drogowy - Przez Kotlarnię przechodzi ważna droga wojewódzka: 408. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej S.A. posiada w Kotlarni zlokalizowane 2 przystanki.

 

Wybitne osobistości związane z Kotlarnią:

Ernest Fryderyk Zwirner (ur. 28 lutego 1802 roku w Kotlarni) – syn mistrza hutniczego z naszej wioski, architekt oraz od 1853 r. „tajny radca rządowy i budowlany”. Według jego planów przedłożonych w 1841 królowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi IV, przez 20. lat kierował pracami budowniczymi katedry w niemieckiej Koloni/Köln.*Jest ona trzecim co do wysokości (157m) objektem sakralnym na świecie. Zgodnie z jego planami, tą już w XIII w rozpoczętą gotycką katedrą, ukończono w 1880 roku. E.F.Zwirner zmarł 22.września 1861 i został pochowany na historycznym cmenatrzu Melatów w Koloni/Köln.** Jego grób zachował się do dzisiaj.

 Zwirner 2  Zwirner 3

Zwirner 4  Zwirner 5

 

 

Johann Friedrich Zöllner (ur. (1753-1804)) niemiecki teolog późnego okresu oświecenia i członek pruskiej Akademii Nauk, odwiedził w 1791 roku w ramach swojej podróży naukowej również Jakobswalde/Kotlarnię. W listach podróżnych* opisał Kotlarnię jako (cyt.) niespodziewanie piękną,śląską i leżącą pośrodku lasów przemysłową miejscowość.

johann friedrich zoellner

 

Reklama

tensunitdepot.com